БСК готви писмо до ресорния министър заради новия закон за наемане на хора с увреждания

Работодателите срещат затруднения при прилагането на законовите изисквания за наемане на хора с увреждания, алармират от Българската стопанска камара в писмо до министъра на труда и социалната политика Бисер Петков. Представителите на бизнеса възразяват срещу текстове от Закона за хората с увреждания. 

Експертът в БСК Жасмина Саръиванова обясни за БНР, че засега писмото е само проект, достъпен на страницата на Камарата.  Според Саръиванова най-големият проблем е, че при действащата нормативна уредба работодателите нямат достъп до информация за наетите по трудов договор работници и служители с трайни увреждания:

„Липсват нормативни основания за изискване на тази информация, както от компетентните държавни органи, така и от вече наетите работници или служители, или от лицата, с които предстои да бъде сключен трудов договор. Добре е да се направи незабавна интеграция на регистрите за сключените трудови договори за осигурените лица. Това също сме посочили като възможност за действие в нашия проект на писмо. Добре е да има интегрирана система, която да дава информация и за издадените решения на експертните лекарски комисии. Следва да бъде осигурен и регламентиран достъп до необходимите данни за работодателите при изразено съгласие на работника или кандидата за заемане на съответната длъжност“.

„Много често работодателите са поставени в невъзможност да преценят дали вече са изпълнили своите задължения за назначаване на хора с трайни увреждания, каквото е изискването по новия член 38 ал.1 от Закона за хората с увреждания. Същото се отнася и за възможностите за предприемане на стъпки по правилника за прилагане, който предвижда алтернативни мерки, които да бъдат изпълнени от работодателите“, уточни тя в предаването „12+3“.

По отношение на алтернативната мярка – използването на стоки и услуги от специализираните предприятия за хора с увреждания, от БСК се притесняват от регламентирания размер на доставките на стоки и услуги от специализирани предприятия:

„Твърде е висок и следва да бъде намален до една минимална работна заплата, доколкото определеният двойно по-голям размер може да демотивира работодателите да прилагат тези алтернативни мерки. В крайна сметка би следвало законът да насърчава, а не да слага рестрикции, които да демотивират работодателите. … Заетостта и общата продукция на тези предприятия за хора с увреждания е изключително ниска. Преди години те са били много повече, докато сега броят им не е голям, от което се налага да бъде направена и тази промяна. Капацитетът на специализираните предприятия за хора с увреждания се надхвърля при тази уредба“.

Вашият коментар

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
%d блогъра харесват това: