20-21.11.2021 г. Двудневна екскурзия до Плиска, Мадара, Шумен и Велики Преслав

На 20 и 21.11.2021 г. за членовете на БАРТ се проведе двудневна екскурзия до Плиска, Мадара, Шумен и Велики Преслав.

Първият ден групата посети Археологическия резерват Плиска – част от Стоте национални туристически обекта. В периода от основаването на Българската държава от хан Аспарух през 681 г. до 893 г. Плиска е не само столица, но и един от най-големите богати градове в Европа и света. Градът впечатлява по онова време с архитектурата си.
Пътуването продължи с двора на кирилицата в град Плиска. Дворът на кирилицата напомня за царственото място, където най-значимите исторически личности определят с кирилското слово духовния път на много националности и култури. Всеки посетител тук усеща духа на миналото, неговото величие и се изпълва с гордост, че познавайки кирилските букви, той е част от културното наследство, създадено на това свещено място. Дворът на кирилицата е мястото, където кирилските букви се завръщат у дома, след като са дарили светлина и познание на една значителна част от човечеството.
Следващата спирка бе местността Мадара и „Мадарски конник”, включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО. Скалният релеф, който се счита за най-старият по рода си в Европа, представлява триумфиращ владетел – символ на мощта на Първата Българска държава.
След посещение на Мадара, групата отпътува за Шумен, където имаше осигурена нощувка.

Вторият ден от пътуването започна със закуска в хотела, посещение на Исторически музей – Шумен. Основан през 1857 г. като училищна музейна сбирка от възрожденеца Сава Доброплодни – една от най-ранните в днешните български земи, днес той е научен и културно-просветен институт с девет отдела и обособена научна група. Фондовете му съхраняват над 150 000 движими паметника на културата от халколита до наши дни.
Групата посети Томбул джамия – най-големият мюсюлмански храм в България. Единственият много добре запазен ислямски култов ансамбъл в България, където ясно личи пренесената от Мала Азия архитектурна традиция.
Програмата продължи с разглеждане на Шуменската крепост, разположена в Шуменското плато над града. През вековете е била владение на траки, римляни, византийци и българи. Разкопките показват, че мястото е било обитавано още през XII в. пр. Хр. от траките, а по време на Първата Българска държава крепостта вече играе важна историческа роля заради близостта си до Плиска и Преслав. Днес е историко- археологически резерват и един от 100-те национални туристически обекта.
Групата разгледа монумент “Създатели на българската държава“, извисяващ се в най-високата част на Шуменското плато, издигнат по случай 1300-годишнината от създаването на Българската държава. Паметникът пресъздава основни моменти в нашата история между VII и X в. Мащабни скулптурни композиции и мозаечни пана разказват за най-значителните моменти от ранната ни история.
След обяд групата отпътува за Велики Преслав – обявен за столица на Българската държава от цар Симеон I през 893 г. Посещение на археологическия музей и след това историко – археологическия резерват, който съхранява реставрирани и консервирани части и предмети от средновековния български град – Царската резиденция, Златната базилика, Южната порта и Патриаршията.

Вашият коментар

%d блогъра харесват това: