09.10.2022 – Екскурзия до пещерата Снежанка, Батак, крепост Цепина и Плиоценски парк Дорково

На 09.10.2022 г. за членовете на БАРТ с трайни увреждания се проведе екскурзия до пещерата Снежанка, Батак, крепост Цепина и Плиоценски парк Дорково.

Първата спирка бе на пещера „Снежанка“. Името си „Снежанка“ пещерата получава заради оприличени пещерни форми наподобяващи приказната героиня. Открита е през 1961 година случайно от пещерняци, които за първи път влезли в нея в 9 часа сутринта и излезли късно вечерта, запленени от красотата ѝ. Дължината ѝ е само 145 м. Достигането до пещерата се осъществява след преход от около 40-45 мин. през планинска местност, не забравяйте да се въоръжите с удобни, стабилни обувки и сила за изкачването.
След посещението на пещерата групата се отправи в посока Батак, където имаше възможност да разгледа емблематичния за града исторически музей, в който се съхраняват над 500 експоната от историята на града, сред които са знамето и черешовото топче от Априлското въстание. Разглеждахме църквата „Св. Неделя”, масивна сграда от камък с много здрави врати, изградена през 1813 г. Сградата е останала непокътната до ден днешен и е превърната в музей. И днес дръвникът, костите на героите, следите от ятаганите и куршумите напомнят за онези страшни и величави дни.
Следобед отпътуване за Крепостта Цепина с кратка фото-пауза край яз. Батак, където се полюбувахме на спиращите дъха гледки.
Програмата ни продължи с посещение на крепост Цепина – крепостта влиза в пределите на българската държава в средата на 9 век. Завладяна е от Византийската империя през 11 век, но е освободена при управлението на цар Калоян. Когато Калоян назначава племенника си Алексий Слав за управител в Родопите, Цепина става седалище на владенията на деспота. След убийството на царя през 1207 г., деспот Алексий Слав се обявява за независим и Цепина се превръща в негова престолнина. Крепостта е била внушителна, външните ѝ крепостни стени обхващали площ от 25 дка, а в най-високата ѝ част е бил изграден средновековен замък. След разглеждане на крепостта, отпътувахме в посока Дорково, където се намира и Плиоценски парк Дорково – палеонтологичен музей, който представя находки от плиоцена, открити в палеонтологичното находище в местността „Елин кладенец“ около Дорково.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
%d блогъра харесват това: