До 2021 г. ще бъдат изградени 100 нови социални услуги за възрастни и хора с увреждания

Амбицията ни е с деинституционализацията на грижите за възрастни хора да гарантираме добри битови условия и необходимите специалисти в социалните услуги за възрастни и хора с увреждания.

Това заяви заместник-министърът на труда и социалната политика Зорница Русинова след посещението си в Дома за стари хора „Надежда“ в София. Тя поздрави 92-мата възрастни хора в дома по повод Международния ден на възрастните хора, който се отбелязва на 1 октомври. „Бих искала да Ви изкажа благодарността на моето поколение и на моите деца към всички възрастни хора в България. Всички ние Ви дължим много!“, обърна се Русинова към възрастните хора. Тя им пожела здраве и да се чувстват удовлетворени в ежедневието си.  Зам.-министърът съобщи, че през 2019 г. са отделени 260 млн. лв. за социални услуги. Очакванията са средствата да бъдат увеличени с 10% през следващата година, уточни Русинова. „За нас е важно ресурсът, който държавата отделя, да бъде насочен към повишаване стандарта на услугите“, подчерта тя.

Приоритет ще бъдат хората, които не могат да се обслужват сами, и хората с увреждания.  

До 2021 г. ще бъдат закрити първите 10 домове за възрастни хора с увреждания – 5 дома за пълнолетни с умствена изостаналост и 5 дома за хора с психични разстройства. От тях ще бъдат изведени около 800 души и ще бъдат настанени в нови социални услуги.

До 2021 г. ще бъдат изградени около 100 нови социални услуги за около 2 200 възрастни и хора с увреждания. Целта е да се създаде не само добра социална среда за нуждаещите се, но и да има добра подкрепа от системата на здравеопазването. Средствата, които се отделят за реформата, са над 43 млн. лв. от Оперативна програма „Региони в растеж“ и около 280 млн. лв. от Европейския социален фонд.  Деинституционализацията на услугите за възрастни хора ще продължи до 2035 г. и ще обхване специализираните институции за хора с увреждания и Домовете за стари хора.

До 2035 г. е планирано закриването на 79 институции за хора с увреждания, от които ще бъдат изведени около 5300 души. Те ще бъдат настанени в друг тип услуги.

До 2025 г. съществуващите в момента 82 Дома за стари хора ще бъдат реформирани. В момента в тях са настанени над 5600 възрастни хора, а чакащите са около 1200 души. „Един от големите проблеми, които трябва да решаваме, е недостатъчната инфраструктура за нови домове“, припомни Русинова.

През следващия програмен период 2021-2027 г. не само реформирането на старите услуги, но и създаването на Домове за възрастни хора, е приоритет. През следващата година за първи път ще бъде подготвена и Карта на социалните услуги, която се очаква да бъде приета от Министерски съвет през 2021 г. Тя ще отговаря на потребностите от услуги във всяко населено място, а целта е в България да няма бели петна с липсващи услуги.  Зам.-министърът припомни, че желанието на правителството е сериозно да бъдат развити услугите в домашна среда. Около 13 000 възрастни над 65 години и хора с увреждания ще могат да ползват „Патронажна грижа“ в 123 общини в България.

Зам.-министърът уточни, че през последните десет години над 120 000 хора с увреждания са подкрепени с услугите домашен помощник, личен и социален асистент.

Вашият коментар

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
%d блогъра харесват това: