09.10.2022 г. Екскурзия до Етрополе, Етрополски манастир и Правец с родната къща на Тодор Живков

На 09.10.2022 г. членове на БАРТ с трайни увреждания взеха участие в Екскурзия до Етрополе, Етрополски манастир и Правец с родната къща на Тодор Живков.

Родната къща на Тодор Живков е в късно възрожденски стил от 18-19 век и е на два етажа. На първия е зимникът, където са прибирали животните в студа, разказва г-жа Борисова. На втория етаж е станът, на който майката на бившия държавен глава – Маруша Живкова, е тъкала черги. В съседство е малка стаичка, която била всекидневна, и в нея на огнището се е готвело. Цялото семейство е спяло в последната стая на дома върху две ниски легла, покрити дюшеци.

Подредбата на къщата показва колко скромно е живяло семейството и откъде е тръгнал Тодор Живков, за да стигне до първия пост в държавата.

Уредничката Таня твърди, че българи и чужденци се тълпят да видят всекидневната, където на самия под е спяло цялото семейство.

Домът му все още е собственост на семейство Живкови и за него освен уредниците на музея се грижи и дъщерята Евгения. Част от подаръците, които Тато е получавал като главен секретар на ЦК на БКП, са изложени в съседство на родната му къща, която и не може да ги побере. Те са в настояща общинска сграда, която някога Живков е ползвал като приемна за делегации и граждани. Подаръците му са изложени тук, след дълга преписка с резиденция Бояна, където още се съхраняват около 1500 експоната, получени от Живков от различни чуждестранни и наши делегации или гости. В сградата, охранявана и със СОТ, се намират доста ценни експонати с протокол за държавно пазене. Повечето от тях са със статут на движими паметници, друга част са в Националния исторически музей и в Художествената галерия в София.

Предметите са от цял свят и носят духа на различните култури. Не е вярно, че по времето на Живков не сме имали дипломатически отношения с Англия, САЩ и други западни страни, твърди Таня Борисова. Подаръците му показват точно обратното. В Правец изложените образци са 239, но част от тях са с по няколко експонати. Лично директорката на музея и двама уредници са ги избирали три дни в резиденция “Бояна”. Сред подаръците има и предмети от Никарагуа и подарени лично от Леонид Брежнев – писалищен комплект с орнаменти и ловни пистолети.

В централната градска част на Етрополе са разположени Историческия музей в сградата на стария турски конак, Часовниковата кула, построена през 1710 г. тя е една от най-старите в България и Арнаудовата къща от епохата на Възраждането.

В Историческия музей в 10-те изложбени зали са съхранени експонати от близо 40 занаяти, които са се развивали на територията на етрополска община през Възраждането.

Арнаудовата къща е типична местна къща от епохата на Възраждането. Изграждането на вътрешна баня прави къщата уникална в Северозападна България.

Етрополския манастир „Света Троица“. Той се намира на 5 км източно от града. Основан е през 12 век. През 16 -17 век тук се заражда Етрополската книжовна школа, която постепенно се превръща в значим книжовен и просветен център.
Етрополските ръкописи /над 76 тома, разпространявани из цяла България, чак до Атонските манастири/ са изкусно оформени като книги, с калиграфско писмо и специално изработени подвързии от дърво и телешка кожа. В манастира е съществувало и иконописно ателие – запазени са много икони от този период. Изключителен е приносът на манастира за съхраняване на българската народност и език по време на Османското владичество. През 19 век игуменът на манастира Хрисант участва активно в национално-освободителното движение. Тук е съхранено и скривалището на Васил Левски.

Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support
%d блогъра харесват това: